Aktualizace vyhlášky o připojení k elektrizační soustavě. Co se mění?
Čerstvě aktualizovaná vyhláška č.16/2016 o připojení k elektrizační soustavě provádí do souladu s evropskou legislativou ustanovení, podle něhož se výrobny s výkonem do 10,8 kW (dříve to bylo do 10,0 kW) připojují na základě oznámení.
Podle tohoto tedy platí, že neodmítne-li distributor připojení takové výrobny do 30 dnů od podání oznámení, zákazník může výrobnu připojit a začít ji provozovat, při splnění technických a bezpečnostních podmínek.
Vyhláška nově specifikuje obsah oznámení, kam se oznámení podává a že má distributor povinnost připravit změnu smlouvy o připojení na základě zaslaného oznámení. Je tedy za splnění výše uvedených podmínek možné připojit do svého odběrného místa novou výrobnu s možností dodávek do distribuční soustavy po pouhém uplynutí lhůty a není nutné čekat na podpis smlouvy.
Legislativně je vyhláškou dotažena i možnost tzv. negarantovaného připojení, o které jsme již dříve informovali a distributoři spustili již před účinností novely vyhlášky v červnu 2024. Rozumí se tím možnost distribuční společnosti omezovat výrobu v maximálním rozsahu do 5 % celkového vyrobeného ročního objemu bez finanční náhrady (kompenzace). Vyhláška nově upravuje postupy a lhůty pro distribuční společnosti pro zaslání návrhu takové smlouvy a jeho akceptaci žadatelem o připojení, což jsou jen procesní úkony v žádosti.
Nové lhůty se týkají i dalších situací, která vyhláška nově popisuje – pokud je možné žádosti o připojení vyhovět částečně, tedy s nižším než požadovaným výkonem, pak je povinen distributor tuto možnost žadateli nabídnout. Jedná se tedy o mnohem vstřícnější přístup ze strany distributora.
Některé další změny ve vyhlášce již nejsou tak vstřícné vůči žadatelům o připojení. Zvyšuje se měrný podíl žadatele o připojení na nákladech spojených s připojením. Za rezervaci výkonu na hladině VN v případě, že žadatel zajistí vyvedení výkonu na své náklady k místu připojení do distribuční soustavy (typ B) je měrný podíl žadatele navýšen z 180 000 Kč/MW na 220 000 Kč/MW. Vzhledem ke skutečnosti, že se ve většině případů bude jednat o komerční projekty, je sice zdražení o cca 22 % velké, avšak ne překvapující, kvůli již provedeným nebo nově chystaným investičním aktivitám pro dané kritické uzly sítě.
Vyhláška v detailu popisuje i změnu vyplývající z poslední novely energetického zákona.
Podle stávající právní úpravy byla distribuční společnost podle našeho názoru vázána žádostí, pokud šlo o způsob připojení (např. určení napěťové hladiny) a místo připojení. Nově je právní úprava, která v § 9 odst. 1 tento princip mění a to tak, že je to distributor, který rozhoduje o způsobu připojení, bez ohledu na to, co preferuje žadatel.
Podle právního názoru Doucha Šikola advokáti by to mohlo býti důležité například pokud jste jako developer žádali o připojení bytového domu jako jednoho odběrného místa na hladině VN, protože jste měli záměr dodávat do bytů elektřinu částečně i z vlastní výrobny přímým vedením. Jestliže distributor trval na tom, že takové připojení není možné a jedinou cestou je připojení každého bytu samostatně na NN, dalo se o tom právně diskutovat. Nyní už to možné nebude a žadatelé jsou takříkajíc v rukou distributorů.
Zdroj: Doucha Šikola advokáti, ČFA